150. výročí narození Oskara Nedbala

26. 3. 2024

Letos si připomínáme 150. výročí od narození skladatele, dirigenta a violisty Oskara Nedbala, který patří vedle Josefa Suka a Vítězslava Nováka k nejvýznamnějším žákům Antonína Dvořáka.


Narodil se v jihočeském Táboře v rodině hudbymilovného advokáta Karla Nedbala, který roku 1877 založil Filharmonický spolek existující dodnes pod názvem Komorní orchestr Bolech. Oskar Nedbal s tímto tělesem pravidelně spolupracoval jako violista a dirigent již od svých pražských konzervatorních studií. Profesionální mezinárodní hudební kariéru rozvinul v devadesátých letech 19. století jako violista slavného Českého kvarteta, které se těšilo mimořádnému úspěchu již od svých prvních koncertů. V té době se věnoval kompozici a lákala ho také dirigentská taktovka.


První velká dirigentská příležitost přišla při zahajovacím koncertu druhé sezóny České filharmonie 24. listopadu 1896. Později následovala pozvání do Berlína, do Paříže a do Ruska – a nabídka na vedení České filharmonie, kterou nejspíše z ohledů ke kolegům v kvartetu nepřijal. Po smrti své ženy přilnul k manželce svého kolegy z Českého kvarteta Karla Hoffmanna. Kvarteto opustil a s Marií Hoffmannovou přesídlil roku 1906 do Vídně, kde jej již jako dirigenta znali, protože zde 26. srpna 1902 řídil v zábavním parku v Prátru tzv. Obří orchestr, s nímž provedl poprvé ve Vídni celou Smetanovu Mou vlast. Ve Vídni působil až do vzniku Československé republiky (1918) jako dirigent Tonkünstlerorchestru (Orchestru hudebních umělců).


Spolupracoval též s řadou vynikajících zahraničních divadelních a symfonických orchestrů a brzy si vydobyl renomé světově uznávaného dirigenta. Ve vídeňské Lidové opeře například s úspěchem nastudoval Wagnerova Bludného Holanďana.


Jeho skladby z mládí jsou především komorního charakteru (písně, skladby pro klavír, housle, violoncello), ale věnoval se také jevištní tvorbě. Za zmínku stojí například úspěšné premiéry baletů v Pohádka o Honzovi a Z pohádky do pohádky v Národním divadle.


V roce 1910 měla také v Divadle na Vinohradech premiéru Nedbalova první opereta Cudná Barbora. Jeho největším a trvalým úspěchem se pak stala opereta Polská krev, premiérovaná 25. října 1913 ve vídeňském Carlově divadle. Po vypuknutí první světové války se mu podařilo dosáhnout osvobození z vojenské povinnosti a připsal si další úspěch s operetou Vinobraní. Ve Vídni patřil k nejčastěji uváděným autorům a reprízy jeho operet dosahovaly trojciferných čísel.


Po návratu do vlasti byl vystaven nacionalistickým útokům a vytýkalo se mu odrodilství, „pokleslá“ opereta nebo loajalita s monarchií. Úspěchy ve Vídni mu doma neposloužily, nebyl zde vítán. Od roku 1923 tak působil v čele Slovenského národního divadla v Bratislavě. Přestože výrazně pozdvihl uměleckou úroveň tohoto divadla, stávající finanční problémy vyřešit nemohl, a navíc ho opouštěla skladatelská inspirace. Pod tlakem okolností a vlivem nemoci se 24. prosince 1930 rozhodl vzít si život skokem z okna.


Jméno Oskara Nedbala v současnosti nesou dvě táborské instituce – divadlo a základní umělecká škola.
 

Další aktuality

Umění může být nepříjemné – Miroslav Srnka o překračování hranic současné hudby

22. 4. 2024

250. výročí narození Václava Jana Křtitele Tomáška

22. 4. 2024

Jarní část Věčné naděje zakončí jazzové a židovské písně v podání Petra Ernyei Quartet

19. 4. 2024

Rok české hudby a Smetana200 spojuje hudbu s filmem, fotografií i designem

17. 4. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování